A Te otthonod a Mi sikerünk!

Új vagy régi? Melyiket éri meg jobban megvenni?

Gyakran állunk szemben a választással: vásároljunk újat vagy használtat? Ez a kérdés nem csak az ingatlanokra vonatkozik, hanem számos más területen, mint például az autók, bútorok és elektromos eszközök esetében is felmerül.

Drága használati tárgyaink

Kezdjük az autókkal. Szinte mindenki hallott már arról a városi legendáról, hogy egy új autó értéke jelentősen csökken, amint kigurul a szalonból. Ez valóban igaz, hiszen sok új autó értéke akár 20-30%-kal is csökkenhet az első évben. Ezért sokan úgy érzik, hogy jobban megéri egy kicsit használt, de jó állapotban lévő autót vásárolni, amely már átesett ezen az első nagy értékvesztésen.

A bútorok és elektromos eszközök esetében is hasonló a helyzet. Egy új darab vásárlása biztosítja a legújabb stílust és technológiát, de gyakran magasabb áron. Ellenben a használt piac lehetőséget ad arra, hogy jó minőségű termékeket szerezzünk be kedvezőbb áron, bár ebben az esetben fennáll a kockázata annak, hogy rejtett hibákkal vagy korábbi használatból adódó kopásokkal találkozunk.

És akkor mi helyzet az ingatlanokkal?

Ami az ingatlanokat illeti, itt egy kicsit más a helyzet. Egy újépítésű ingatlan modern és energiahatékony lehet, de gyakran még nem "kész" – hiányozhatnak belőle bizonyos berendezések vagy jellemzők, amelyek egy használt ingatlannál már adottak. Itt van egy felsorolás, melyek lehetnek ezek:

Konyha berendezése: bútor, hűtőszekrény, mosogatógép, sütő, főzőlap.

Fürdőszobai felszerelések: zuhanykabin, fürdőszobai bútorok, tükrök,

Világítás: mennyezeti lámpák, spotlámpák.

Klímaberendezés: légkondicionálók

Ablak árnyékolása: Redőnyök, függönyök, rolók.

Biztonsági rendszer: Riasztó, tűzjelzők, kamerák.

Kommunikációs rendszerek: Internet-, TV-, telefonbekötés.

Tároló rendszerek: Beépített szekrények, polcrendszerek, garázs tárolók.

Energiatakarékos berendezések: Napelemek, víztakarékos csaptelepek, vízlágyító

Kertészeti munkák: gyep telepítése, növényültetés, kerítés építése.

Külső burkolatok: terasz, járdák, garázsbejáró.

Kert és udvar felszerelése: Kerti bútorok, grill, napernyők.

Van néhány olyan ingatlan, amely nagyon frissen készült, 1-5 éves, modern és fel is szerelt. Ezek bizony drágábbak lesznek az újépítésű társaiknál. 5 év után már elavulnak bizonyos műszaki részek, eszközök, változnak a trendek, ezért ezek az ingatlanok már alacsonyabb áron lehet értékesíteni őket, mint az újépítésűek. Ezekre néhány példa:

  • A konyhai gépek, mint a hűtőszekrény, sütő, vagy mosogatógép technológiája gyorsan fejlődik, így az újabb modellek energiatakarékosabbak és fejlettebb funkciókkal rendelkeznek. A design trendek változásával a konyhabútorok és egyéb belsőépítészeti elemek stílusa is gyorsan elavulhat.
  • Okosotthon rendszerek: Az okosotthon technológia rendkívül gyorsan fejlődik, így az 5 évvel ezelőtti rendszerek mára elavultnak számítanak.
  • Világítási rendszerek: A LED világítás és okos világítási megoldások terén is gyors a fejlődés, az újabb rendszerek energiatakarékosabbak és sokoldalúbbak.
  • Biztonsági rendszerek: Az otthoni biztonsági rendszerek, mint a kamerák és riasztók, szintén gyorsan fejlődnek, az újabb rendszerek sokkal fejlettebbek.
  • Fürdőszobai felszerelések: A modern fürdőszobai csaptelepek és zuhanyrendszerek is elavulhatnak, hiszen az újabbak víztakarékosabbak és jobb funkciókkal rendelkeznek.
  • Energiatakarékos berendezések: Napelemek és más energiahatékonysági megoldások is fejlődnek, az újabb technológiák hatékonyabbak.

Az ingatlanárak emelkedése hogyan hat rájuk?

Az elmúlt 18 évben az ingatlanok ára többszörösére emelkedett Ez igaz az újépítésű és a használt ingatlanokra is. Az alábbi ábrán mutatja az átlagárak alakulását Budapesten 2015-2023 között.

Mit is jelent ez? Egy táblázatban jobban átlátható, e szerint a használt ingatlanok ára kb. 2,25-re, míg az újépítésű ingatlanok ára kb. 3-szorosára emelkedett. Míg 2015-ben egy új ingatlan kb. 1,5-szerese volt egy használt ingatlannak, mostanra ez kb. duplája.

 

 

 

 

 

 

Nézzünk rá egy gyakorlati példát:

2015-ben egy 50 nm-es panellakás a fentiek szerint kb. 16 M Ft volt . Ma ugyanezen lakás ára 36 M Ft. 2015-ben egy 50 nm-es újépítésű lakás ára 25 M Ft volt, most ennek az ára 72 M Ft.

Ebben a méretben, 2015-ben 9 millió forinttal kellett többet fizetni, ma 36 millió forinttal, ez azért a mai hitelek mellett is jelentős összeg, kb. 270.000 Ft-os törlesztő részletet jelent, ha hitellel szeretnék kipótolni (20 éves hitel esetén). Ennek hátterében állnak a magasabb építési költségek, a szigorúbb energetikai előírások.

Megér ennyit egy újépítésű lakás vagy ház?

Az új lakások piaca kihívásokkal néz szembe. A vevők körében csökkenő érdeklődés és a folyamatosan emelkedő építési költségek miatt az újlakás-fejlesztőknek új stratégiákat kell kidolgozniuk, hogy versenyképessé váljanak. Azonban nem szabad azt elfelejteni, hogy a régi, elavult lakások, házak rezsiköltsége magas, egy elavult ingatlan felújítási költsége és az ezzel járó gondok elijesztik sokszor a vásárlókat.

Az új technológiák, tartósabb anyagok előreláthatóan nem avulnak olyan gyorsan: felületi hűtések, fűtések, 3 rétegű ablakok, szigetelések, stb. valamint semleges színű burkolatok mellett nem lesz szükséges akár 20 évig egy lakásban műszaki jellegű felújítást végezni, így értékállóbbak, akár 10 éves ingatlanok is újszerűnek minősülnek majd, ezek ára folyamatosan magasan lesz.