A Te otthonod a Mi sikerünk!

Bikapiac vs. medvepiac? Piaci kitekintés az Észak-budai agglomerációban

Bikapiac vs. medvepiac? Piaci kitekintés az Észak-budai agglomerációban
(Bikapiacnak nevezzük, amikor a piaci trendek a növekedés irányába mutatnak, az ingatlanpiac esetében szívesen vesznek ingatlanokat, míg a medvepiac mikor a piaci trendek csökkenek, így inkább az eladási kedv erősebb, mint a vásárlás. Szegedy Péter szerk.)

Sokan egyetértenek abban, hogy Szentendre és Pomáz környéke, vagy a Dunakanyar a minőségi ingatlant vásárolni kívánók kedvelt célterülete. Az ebben a régióban eladásra kerülő ingatlanok évtizedek óta slágerterméknek számítanak a lakossági ingatlan kínálatban. De vajon, hogyan hatottak az elmúlt (közel) 2 év történései a helyi ingatlanpiacra?

Metykó Zsuzsa, 16 éve aktív részese a helyi ingatlanpiacnak. 2010-tól már nem csak, mint értékesítő, hanem mint a Családi Ingatlan Irodák pomázi csapatának vezetője is tevékenykedik.

Megkérdeztük Zsuzsát, hogy látja az elmúlt 2 év (Covid-19) ingatlanpiaci eseményeit.
Mivel sokan beszorultak a lakásaikba, ezért megindult az agglomeráció felé az áramlás, de hatott a helyi ingatlanpiacra a III. kerületi lakás árak emelkedése, a jó kamatok, a jó családpolitikai támogatások a kormány részéről, a kedvezmények (CSOK, babaváró hitel, áfa visszaigénylési lehetőség), a sok, még mindig meglévő zöld terület, és a kivitelezőkben a hajlandóság az építkezésre, az építkezési kedv.

Mi az, amit most keresnek, tehát mi a sláger termék?
Többféle ingatlant is keresnek. Keresik nálunk a lakásokat is, főleg ha van egy kis teraszuk illetve kertkapcsolatuk. Ebből viszonylag keveset tudunk kínálni. Aztán keresik a használt családi házakat, hiszen nem mindenkinek „műfaja” az új építésű, és az új építésűekre várni kell, amíg elkészül. Persze az új ingatlan mindig vonzó, abszolút keresik az új építésűeket, és a zöldmezős beruházásokat is.

A lakás árak hogy alakulnak?
Most Pomázon, Budakalászon illetve Szentendre térségében attól függően, hogy milyen állapotú a lakás, és persze, hogy mikor épült, 750.000 és 1.100.000 Ft/m2 között vannak.

Hogy alakul mindez a családi házaknál?
A családi házaknál ugyanezt a tendenciát tudom mondani. A használt házak nyilván olcsóbbak, azokat lehet már ilyen 5-6-700.000 Ft-os m2 áron is vásárolni, viszont az új építésűeknek telekkel együtt 1.000.000 Ft a m2 áruk, de ha messzebb is vannak, a fővárosból nagyon jó a közlekedés tehát szívesen választják.

Hogyha meg lehetne súgni a tutit, hogy mi a legjobb vétel az milyen ingatan lenne?
Én új építésű családi házat vennék, minél kisebbet, úgy 90 -130nm között, azoknak, ahogy elkészülnek gyakorlatilag abban a pillanatban 25%-kal nő az értékük, nagyon jó befektetés és kiszolgálja a családot, viszont ha a kirepülnek a gyerekek és nem akarják eladni még úgy is élhető marad.

Mi lesz az idei trend, merre felé mozdul a piac? Halljuk, hogy van egy erős évkezdés, egy erős január, ami már évek óta egy trend, de vajon mi lesz a következő hónapokban?
Én optimista vagyok abszolút, mert azt látom, hogy maradnak a támogatások, az idén év végén lejáró falusi CSOK és a babaváró hiteleknek a keret összegét is meghosszabbítják. A mi térségünkben egyébként Pilisszentkereszt az egyetlen ahova falusi CSOK-ot lehet igénybe venni, így oda szívesen költöznek.

Továbbra is mennek fölfelé a használt lakás árak, és a III. kerület egy nagyon keresett környék, tehát mozog a lakás piac, ez pörgeti a mi helyi piacunkat is. Egyelőre nem emelkedtek túlzottan a hitel kamatok ahhoz, hogy ne lenne megfizethető.

Tehát marad a „bikapiac” az lakossági ingatlanok esetében. Robogunk tovább… :)

/Szegedy Péter szerk/