A Te otthonod a Mi sikerünk!

Bérelni vagy venni?



A kelet-európai országokban régi hagyomány a saját tulajdonú lakás, és annak ellenére, hogy rengeteg gazdasági és kulturális változás ment végbe az elmúlt évtizedekben, még mindig alapvető célnak tekintik, amire alapozni lehet. Az Eurostat adataiból is az látszik, hogy nem a nyugat-európai tagállamokban, hanem Romániában, Szlovákiában, a harmadik helyen pedig Magyarországon a legmagasabb a saját ingatlanban élők száma. Talán nem is gondolnánk, hogy a magyarok 91,3 százaléka él saját tulajdonú lakásban vagy házban. Az elemzések szerint az otthontámogatási rendszer hozzájárult, hogy Magyarországon lassan emelkedjen a saját tulajdon aránya. 

De valóban nem éri meg jobban bérelni, mint venni? Bár alapvetően igaz, hogy „a bérleti díjat kidobjuk az ablakon, inkább fizessük a hitelt”, előfordulhat olyan helyzet, amikor nincsen más lehetőség, csak bérelni. Lakást vásárolni a 20%-os önerő és az adósságfék miatt nehéz a családi örökséggel nem rendelkezőknek és az egyedülállóknak. Ezért a fővárosban bérlők egy része azért bérel ingatlant, mert nem tud vásárolni. 

A folyamatosan emelkedő bérleti díjak miatt Budapesten népszerű a közös lakásbérlés a fiatalok körében, ami a nyugat-európai mintát követi. A bérleti díjak pedig várhatóan nem fognak csökkenni: 2022 áprilisában például az ingatlan.com elemzése szerint 2,9 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak Budapesten, éves összevetésben pedig a tavalyihoz képest 19 százalékos a drágulás. Ma egy kb. 40 M Ft-os lakás bérleti díja 160-170 ezer forint. 

A jelenlegi kamatok ugyan emelkednek, de még mindig lehet hitelt felvenni 7% körüli kamattal. Ha egy fiatal pár az első lakását 30 M Ft-os hitellel veszi meg, ennek a törlesztőrészlete 220-230 ezer forint lesz (20 évre). Sokan elkövetik azt a ”számolási” hibát, hogy a bérleti díjat állítják szembe a törlesztőrészlettel, pedig a törlesztőrészletben a tőke visszafizetése is benne van. Tehát így érdemes gondolkodni:

Bérleti dj 160.000 Ft – kamat a törlesztőből 100.000 Ft. Hiszen ezek azok az összegek, amelyeket mindkét esetben „kidobunk” az ablakon. 

Így továbbra is az a javaslatunk, hogy aki teheti, vágjon bele az ingatlanvásárlásba! Ne feledjük, hogy a Babaváró hitelt már csak ebben az évben lehet igényelni!